This short article is one excerpt from our FREE ice Cream company Guide – CLICK here for to acquire our ice cream cream and also frozen yogurt service ebook collection instantly emailed to you!

“COST every SCOOP ANALYSIS”In general, parlor ice cream is packed in 3-gallon tubs. Edy’s, Breyer’s, Blue Bell and also most premium localbrands come in 3 gallon, round cans. A ballpark number as much as expense is pertained to is about $35/tub forpremium ice cream. Some suppliers charge much less for Vanilla, Chocolate and Strawberry and a small morefor every little thing else.Figure $30 is a an excellent average number for premium ice cream cream. You are an alleged to obtain 55 four-ounce scoopsout the a 3-gallon tub. This functions out come .55 cents per scoop. I choose to include 8 cent to the cost to sheathe waste,giveaways, etc. So were looking at .63 cents per scoop. Countless companies will shot to manipulate this figuresin their best interests, but I deserve to tell friend from suffer that the $.63 every 4 oz scoop is nice reliable.Add one more 7 cents for cup and spoon or the cone because that a complete of .70 cents per scoop. Really doubtful the inreal life it functions out to be any kind of less, also if you are paying a few bucks much less for the tub. Cheaper tubs usuallyhave an ext air whipped in and also you productivity less, thus having the very same or higher cost when it comes downto it. My recommended sleeve is $2.50$3 to $3.50 isn’t out of the question, but might be as well much depending upon the area. You space in this come makemoney, so execute some competitive research study in your area and also make certain that you begin off together high as themarket will seem to bear. Elevating prices later since you realize you no charging sufficient is nevergood, so make sure you pay details attention to your pricing strategy appropriate off the bat. The majority ofnew business owners do the wrong of not pricing their products high enough. Don’t let this it is in you.A $2.50 retail provides the COGS (cost of products sold) 28%. (.70/$2.50 = 28%). You also need to take into consideration thefact that your employees will most probably over scoop, taking your actual serving size to 5 or 6 ounces,impacting the cost of products sold number and also what your retail price come the customer need to be (in otherwords, if your employees space serving more, you better be charging more).Thanks for reading this post!Neil WilliamsPresident – KeyWord Farm, LLCwww.julianum.net877-817-5716equipment


You are watching: 3 gallon tub of ice cream price

*

The top supplier of ice cream Cream, Frozen Yogurt, Gelato and Italian ice cream Equipment

julianum.net, based in north Carolina, is the largest online supplier of ice Cream and Frozen Dessert tools serving customers world wide. Our focus is recommending the right tools for your certain concept.

See more: How Much Chili Powder Equals One Chili Pepper, Your Guide To Chillies

Unlike restaurant supply websites that sell thousands that items, us limit our choice to ice cream cream connected equipment. Our knowledgeable sales professionals will not let you make the critical mistake of buying the wrong machines.